تبلیغات
کانون حمایت از هنرمندان فردا (کهف) - گفتگو با کامرون کرو
 
کانون حمایت از هنرمندان فردا (کهف)
اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل
صفحه نخست           تماس با مدیر         پست الکترونیک               RSS                    ATOM

 

گفت و گو هایی با « کامرون کرو » درباره سه فیلم مهمش:

                      مترجم : صوفیا نصرالهی

 

* اگر بخواهید فیلم « تقریباً مشهور » را با چهار فیلم دیگری که فیلمنامه اش را خودتان نوشته اید و خودتان هم کارگردانی کرده اید، مقایسه کنید، شخصاً برایتان از چه جایگاه و اهمیتی برخوردار است؟

مهمترین چیزی که درباره ی « تقریباً مشهور » وجود دارد، این است که مدت زیادی بود فیلمنامه ی این فیلم در کشوی میزم بود؛ فیلمنامه ای که برایم به معنای یک پروژه ی پر از شور و اشتیاق و انرژی بود. میخواستم فیلمی بسازم که ادای دینی باشد به تعداد زیادی از شخصیت های زنده و واقعی، که تا آن روز ملاقات کرده بودم...

هر شخصیت فیلم، به یک شیوه ی منحصر بفرد، به شما همان احساسی را می دهد که یک قطعه ی موسیقی می تواند بدهد. یک آهنگ درست، در یک روز درست، تا ابد ماندگار می شود. من هنوز هم هر ماه، یک CD درست میکنم که شبیه به دفتر خاطرات است و نشان می دهد که در آن ماه، چه احساساتی را تجربه کرده ام. « تقریباً مشهور » نسخه ی سینمایی همان CD است؛ اینکه 15 ساله بودن و عاشق زندگی و موسیقی بودن، چه حسی دارد.

* آیا برای انتخاب قطعات موسیقی « تقریباً مشهور » وسواس بیشتری نسبت به فیلم های قبلی تان به خرج دادید؟

من همیشه در این مورد، وسواسی و سخت گیر هستم. اما در حقیقت باید بگویم به نوعی این آهنگ ها هستند که صحنه ها را انتخاب می کنند. معمولاً یک سری آهنگ ها هستند که من اصلاً بر اساس آنها، صحنه را مینویسم؛ مانند « قله مه آلود » لد زپلین. گاهی هم فقط یک آهنگ است که به آن صحنه می خورد.

قطعات موسیقی، چیزهای وحشتناکی هستند و شما باید آنها را به دست آورید. مردم آنها را به شیوه ی متفاوتی در فیلم می شنوند و شما همیشه از یک فیلم توقع دارید که قطعات موسیقی درست را انتخاب کند. مثلاً آهنگ « باد » کت استیونس، یا « رقصنده کوچک » التون جان، در فیلم « تقریباً مشهور » را در نظر بگیرید. برای آن صحنه ها، فقط این دو آهنگ مناسب بودند و شما می دانید که این آهنگ ها روی صحنه کار می کنند.

* وقتی فیلمنامه ی « تقریباً مشهور » توانست در بخش بهترین فیلمنامه ی اورژینال، فیلمنامه ی « گلادیاتور » را زمین بزند و اسکار را از آن خودش کند، چه احساسی داشتید؟ چقدر برایتان ارضاء کننده بود؟

شوکه شدم. کاملاً انتظار داشتم که فیلمنامه ی فوق العاده ی « کنت لونرگان » ، میتونی روی من حساب کنی ، اسکار را ببرد. وقتی اسمم را خواندند، انگار دنیا از مسیر خودش خارج شده بود. یادم نمی آید که بعدش چه اتفاقی افتاد. فکر میکنم « تام هنکس » که جایزه ی مرا داد، ترس را در چشمانم دیده بود. چون گفت: بچرخ، چند کلمه حرف بزن و خوش بگذران... ، اما اینکه آن بالا در جایگاه چه گفتم، درباره اش اصلاً هیچ ایده ای ندارم!

* نظرتان درباره ی موسیقی در فیلم، به عنوان رسانه ای برای انتقال احساسات انسانی چیست؟ موسیقی چه کاری می تواند انجام دهد که متن فیلم نمی تواند؟ یا برعکس، فیلم چه قدرتی دارد که در موسیقی نیست؟

سؤال جالبی است. اما در جوابش فقط می توانم بگویم که عشق به موسیقی، همیشه برای من آنقدر شگفت انگیز و ماندگار است که درست مثل پیش زمینه ای برای ساخت یک فیلم است. برای اینکه وقتی تو بتوانی قطعه ی درست موسیقی را روی صحنه ی درست بگذاری، آن وقت قدرت تأثیرگذاری هردویشان بیشتر می شود. یعنی هر از چند گاهی، وقتی قطعه ای را پیدا می کنی که به نظرت میرسد که دقیقاً به چیزی که فیلمبرداری کرده ای، می خورد، روحت را به عنوان یک هوادار موسیقی و هوادار سینما چنان تازه می کند که حس می کنی قدرت هردویشان بیشتر شده و تکانت می دهند. من واقعاً روش استفاده از موسیقی در خیلی از فیلم هایم را دوست دارم.

* دفتر خاطرات من، نجات سرباز ویلیام، ماجرای واقعی و دمده، اسامی ای هستند که می خواستید روی فیلم « تقریباً مشهور » بگذارید. گزینه ی دیگری هم داشتید؟

اینها اصلی ترها بودند. هر از گاهی اسم یک آهنگ هم به ذهنم میرسید. از بین این اسم ها، « دمده » بیشتر از بقیه به چیزی که می خواستم نزدیک بود. اما قصد نداشتم کلمه کلیدی « سخنرانی لستر » را برای تیتر بگذارم. می خواستم آن سخنرانی، یک سورپرایز بزرگ برای مخاطب باشد.

« تقریباً مشهور » اسمی بود که همان اوایل به ذهنم رسید و خب اسم « تور گروه استیل واتر » هم هست. به نظرم اسم خوبی است و بدون لکنت هم در دهانم میچرخد. برای استفاده از « دمده » هم یک جای خوب پیدا کردم و آن را به عنوان اسم سایتم گذاشتم.

نوع مطلب :
برچسب ها : کامرون کرو، فیلم تقریبا مشهور،

سه شنبه 5 مهر 1390 :: نویسنده : روابط عمومی کانون
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
 
   

  • paper